nicoline

Nicoline van Harskamp

Yours in Solidarity 2013

244 konstnärers arbetsanteckningar på A4 papper
3 ljudspår (textade på Pal video, totalt 60 min.)
Ett videospår (full HD-video, 43 min. 46 sek.)

I utstallningen har Van Harskamp nypremiar for Yours in Solidarity, en filmad iscensattning av brevvaxlingen mellan den hollandska anarkisten Karl Max Kreuger och hans varldsomspannande natverk av likasinnade kamrater. Det svenska kapitlet i verket placerar Goteborgs motstandsrorelser, antingen fortackt i karnevalen eller oppet i en protesttradition, i ett storre europeiskt sammanhang av radikal politisk teori.

Yours in Solidarity

in memory of Karl Max Kreuger

Written, directed and produced by

Nicoline van Harskamp

Made possible with the generous support of

Netherlands Film Fund

Mondriaan Fund

Rijksakademie Amsterdam

International Institute for Social History

Cast

A-infos from Stockholm: Joakim Stampe

Adam from Angered: Jesper Widell

Alejandra from Buenos Aires: Paula Juan Lima

Ana from Kazan: Galyna Kyyashko

Andreas from Ljubljana: Niko Potemkinovevasi

Ank from Gent: Karen Verbrugge

Antun from Dubrovnik: Boris Bakal

Arend from The Hague: Miron Bilski and Juda

Goslinga

Aron from Agbani: Christian Dixon

Bojan from Brussels: Fabrice Boutique

Bojan from Smederevo: Neven Aljinovic-tot

Boris from Stockholm: Carl af Ekenstam

Borysko from Kazan: Vitali Zhuk

Chris from Antwerp: Eric Godon

Chris from London: Mark Kingsford

Dan from Berlin: Brett Cabot

Daniel from Vienna: Grant McDaniel

Dennis from Rotterdam: Dennis Overeem

Dinos from Athens: Filippos Anagnostopoulos

Elisabeth from Voru: Kristina Dargelyte

Emily from The Hague: Amy Potter

Ernst from Brussels: Eric Depreter

Fabius from Berlin: Fabius: Matthias Maat

Filip from Rotterdam: Ralph de Rijke

Fitz Flora from San Fransisco: Lee Ellickson

Georgio from Johannesburg: Michael Stolt

Greg from New York: Hank Botwinik

Gustaw from Paris: Michael Frowmowicz

Hinrik from Reykjavik: Pall Pallson

Horst from Gent: Pierre Dherte

Ivana from Gothenburg: Ann Ighe

Jacco from Utrecht: Ronald de Bruin

Javier from Medellin: Miguel Osorio

Jochem from Amsterdam: Rogier in ‘t Hout

Jochem from Essen: Matthias Maat

Jonathan from Chicago: Bill Stevenson

Joseph from Paris: Patrick Brull

Paul from The Hague: Rene van Asten

Josien from Enschede: Marike van Weelden

Ludmilla from Krakow: Karolina Joniec

Maarit from Bonn: Annette Hildebrand

Mandy from Heerlen: Janna Fassaert

Matthew from Cardiff: Mark Bellamy

Marija from Zagreb: Ivana Krizmanic

Marika from Tiszafured: Marica Bujaki

Marina from Barcelona: Montse Guiu Puget

Miranda from The Hague: Gusta Geleijnse and

Marieke Heebrink

Misha from Moscow: Michael Usharev

Pat from Huddersfield: Catherine Lord

Patty from Athens: Sally Mometti

Pavle from Belgrade: Sasa Stojanovic

Piet from Sittard: Rob van de Meeberg

Reinaldo from Madrid: Carlos Garcia Estevez

Rafael from Sao Paulo: Luiz Sena

Renata from Trieste: Lara Parmiani

Rikard from Jarna: Lars Persson

Robert from Brussels: David Boos

Sadiq from Faridabad: Rakesh Parangath

Serkan from Izmir: Hemi Yeroham

Sonia from Prague: Blazena Kovalikova

Stefanos from Athens: Frens Smit

Tim from Sheffield: Jonathon Sawdon

Tony from Priler: Tzvet Lazar

Vincent from Hengelo: Ad Knippels

Vitaly from Moscow: Dimitri Ivanov

Willem from Amsterdam: Dic van Duin

Crew

Exective production: Bea de Visser / Anotherfilm

Chief Camera: Benito Strangio

Second Camera: Jelle van der Does

Sound: Matt Kemp

Sound assistance: Hidde van der Lijn

Light: Gerwin Nysingh

Light assistance: Jasper Boon

Still photography: Maarten Kools

Technical assistance: Lutz Baumann and Klaas Arie

Westland

Director’s assistance: William Sutton

Actors’ assistance: Dyveke Rood

Extras’ assistance: Roos Verschoor and Roi Alter

Outfits, props and set: Marcella Merkx

Location assistance: Michael Bakker and Richard

Beentjes

Catering: Rampenplan Collective

Casting: International Native Casting, Kemna Casting,

De Casting Studio

Post-production (colour): Laurent Fluttert

Post-production (audio): Ranco Paukovic, Henk-Jelle

de Groot and Rik van der Berge

Post-production (stills): Vivian Wenli Lin and Barbara

Amalie Skovmand Thomsen

Locations

Jeugdland Amsterdam Oost, Studio 101 London, New

Art Space Amsterdam, D+T Project Gallery Brussels

and Delve/GMK Zagreb

Extras and audience

Lisa Currell, Riet Wijnen, Edward Johrend, Alice

Smits, Kelly Ellickson, Bert van Wakeren, Victor Martens,

Cecilia Zenteno, Lawrence, Edward Menchaca,

Miek de Jong, Jing Jin, Daniel Couto Novais, Luc-

Fosther Diop, Eugen Georg, Lev Kazachenko, Lianne

Diederen, Truce Stokkel-Waaijman, Jan Papenburg,

Luis Manso, Maria Antonia Fernandez Aja, Joke

Hettinga, James Souvarine, Aimee Waas, Rachel

Spijer, Ronny Spekking, Rob Michels, Jaap Vink and

Marta Kleijn

Thanks to

Mitch Miller, Goran Ivanovic, Elena Loizidou, Huub

Sanders, Kees Rodenburg, Arie Hazekamp, Bouwe

Hijma, Jaap Kloosterman, Jeroen Breekveldt, Els van

Odijk, Sefer Memisoglu, Krist Gruijthuijsen, Henk

Slager, Victor Martens, Marike van Harskamp and

Mieke Van de Voort

Researcher in Sweden

Emma Stanisic

Courtesy of

D+T Project Gallery, Brussels

 

 

Foto: Attila Urban